САША ПРОТЯГ (Маріуполь, Україна)

САША ПРОТЯГ (Маріуполь, Україна)
Співзасновник громадської організації вільних кіноматографістів і кіноматогрофісток

«Справжнє кіно — воно про саме життя: без гламуру з кришталевими вазами й лімузинами та маніпулятивного патріотизму в культурній політиці» — говорить команда вільних кінематографістів «Фріфілмерз».

Саша Протяг, співзасновник проекту, народився в 1978, до 14 років жив в Узбекистані, а з 1992 — осів біля моря у Маріуполі. Кіно займається з 2006 — зрештою, хобі переросло у повноцінний проект «Фріфілмерз», який він створив разом із Олександром Суровцовим, Вовою Морроу та Іриною Березневою.

Мета команди — підтримка та просування документального та експериментального кінематографу на Сході та Півдні України. Як і багато інших проектів, запрошених на цьогорічний Plan B, «Фріфілмерз» орієнтовані на культурну децентралізацію; їхня робота – протест проти нерівних стосунків із так званими «культурними центрами» як нібито кураторами розвитку мистецтва.

«Фріфілмерз» утворилася в березні 2018 року, та покази фільмів уже відбулися в багатьох містах України та за її межами: у Харкові (Кіноклуб у Літмузеї, Кіноклуб KOLO, фестиваль MeetDocs), Чернівцях (Кіноклуб «Картон»), Запоріжжі (Кіноклуб «Сходження», Запорізька нова драма), Києві (ЭFIR, Pinchuk Art Centre (в рамках фільмової програми «Життя Богеми»), Санкт-Петербурзі (музей Зощенка), Вінниці (арт-резиденція «Над Богом», Archiclub), Маріуполі (Платформа «ТЮ», Молодіжний центр), Херсоні (Kherson Art Hub), Каунасі (Socialinis Centras Emma), Львові (Кіноклуб), Дніпрі (Ksi Prostir Ѯ), Славутичі (конкурс «Пальма Півночі» фестивалю кіно та урбаністики «86») Сєвєродонецьку («Фонарь 42», Арт-резиденція «Плюс/Мінус»), Костянтинівці (DRUZI).

У 2018 році Сашко разом із Оксаною Казьміною режисував проект ТворчСхід, в межах котрого було відзнято два фільми про культурні феномени Сходу України: про культурні феномени Сходу України:

«Ви шо, тут металл воруете? (Відновлення простору)» — про закинуті будинки та різні переживання і роздуми стосовно — «заброшо» і «Шо-шо? (Східноукраїнський діалог)» — про багатокультурність Сходу і важливість спроб порозумітися та почути Інших.

Сторінка проекту: https://www.facebook.com/Tvorch.Skhid/

Трейлер проекту: https://www.youtube.com/watch?v=7I4J0D62a9M